Wat gaat de stilte met ze doen? En de afsluiting van de buitenwereld? Allemaal zijn ze benieuwd naar die ervaring en treden ze in het voetspoor van Alyt Ponciaens (± 1460-1490) op zoek naar verstilling, verwondering en inspiratie. Onder de kunstenaars zijn drie dichters; Sanne Lolkema, Christianne Scholtens en Eelke Veltman, en twee beeldend kunstenaars; Nonna Hoogland en Taffin de Rozario. Onderweg naar Pasen kunnen wij met hen meeleven. Op 1 april wordt hun werk verzameld en vertoond bij de vesper in de Stille Week.
Sanne Lolkema brengt begin maart een etmaal door in de kluis. Geïnspireerd door de Vastentijd kiest ze ervoor om gedurende haar tijd in de kluis niet te eten uit nieuwsgierigheid wat dit voor dimensie zal geven aan de ervaring.
TERUGBLIK
"De kluis bracht me terug naar een bijna 'klassieke' zingevende ervaring: dat je nooit écht achtergelaten bent, zolang je vertrouwt op iets. Deze ervaring spreekt ook uit de teksten die ik schreef. In zekere zin ontstond er een pelgrimsreis door mijn taal heen: één waarin eenzaamheid afgewisseld werd met nabijheid, en leegte met hoop."
Het eerste gedicht van Sanne lees je hieronder. Het begin van een reis van zeven gedichten.
toren,
in een kluwen landschap geweven vind ik je tussen mijn drie lievelingsbomen. ik vraag je raad waar toch heen te gaan. met de zon meebewegen glimlach je
mijn vingers heb ik gebrand aan een oplossing het lijkt een zinloze waakzaamheid zo standvastig star. ik vergroot het uit: de drukte tussen mijn schouders lijkt alsmaar
verder te verknopen / er staat iets in de fik
daar koop jij niets voor. terwijl ik lees en schrijf vang je wind aan een lage horizon de eerste horizon. steeds verder zak ik terug
mijzelf in. ik ben leeg en je hebt me beloofd dat je bij me blijft de hele zwarte nacht door om me hoog te houden om me in toom te houden om het galmen te verlichten
waken over een slot
de stilte is nu onbesmet
alles
wordt hier vruchtbaar
Sanne Lolkema (2002) studeert Humanistiek en schrijft poëzie die verscheen op verschillende podia, en in verschillende (online) tijdschriften. Haar werk onderzoekt de mens; in relatie tot zichzelf, anderen en een grote boze buitenwereld. Momenteel denkt ze na over bloemkoolcurry, hypocrisie en de tijd. In 2025 werd ze geselecteerd voor de schrijfresidentie van DeBuren in Parijs.
Foto: Marianne Hommerson
